Chodský dům
Byl postaven v roce 1930 v modernistickém funkcionalistickém stylu.
"Vítaným je nově zbudovaný Chodský dům v Domažlicích, v němž je centrum chodského lidu a venkova a který je imposantním penzionem i restaurací zároveň. Zbudovaný s nejmodernějším komfortem, překvapí cenami daleko přijatelnějšími, než jiná přepychová výletní místa. Chodský venkov je reprezentován svým Chodským domem v horním cípu náměstí a stane se druhým domovem všech turistů. Stavební místo Chodského domu je šťastně vybráno a stavba šťastně řešena."
Tento reklamní novinový článek byl již v době zveřejnění trochu zavádějící. Obzvláště poslední věta...
Pohlednice z r. 1931
Hotel Chodský dům byl postaven jako investice Okresní hospodářské záložny v Domažlicích na odkoupeném pozemku od města Domažlice na rohu ulice Na Kopečku (dnes O. Bartoška). Místo bylo dáno zpracovaným územním plánem. Došlo ke zbourání zbylých městských hradeb, demolici podlehl i dům pana Karla Lehmana s kartáčnickým krámem a přemístěna byla kaplička zde stojící ke vchodu do klášterního kostela.
Značné rozpory byly vedeny o architektonickou podobu stavby. Projektanty navrhovaná a nakonec i uskutečněná tehdy moderní funkcionalistická podoba stavby nerespektovala přímou návaznost historické zástavby. Tato disharmonie v historickém jádru města byla občany kritizována a hotel získal lidové pojmenování "Pupek". Realizaci stavby zajišťovala firma ing. Václava Froňka a slavnostní otevření se konalo 21.12.1930.
Chodský dům byl prvořadě hotel s restaurací, kavárnou a dvanácti pokoji. Interiéry měly evokovat chodský venkov. V budově si investor zřídil své úřadovny a v přízemí byly i prodejny.
Okresní hospodářská záložna vlastnila budovu do r. 1953. Od r. 1957 až do dnešních dnů je objekt využíván jako zdravotnické zařízení.
© Eva Bednářová
Zdroj:
- Venkov; periodikum, 31.5.1931
Náhledy fotografií ze složky Chodský dům