Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odborné práce, články, stati

Uvádíme zde odkazy na různé odborné práce vypracované k tématu národopisné oblasti Chodska, které je možné veřejně sdílet.


Práce českých folkloristů a etnografů přelomu 19. a 20. století na Chodsku a porovnání jejich příspěvků do Zíbrtova Českého lidu
Anna Kopová, 2016
Bakalářská práce 
Práce je zaměřena na práci folkloristů na Chodsku především na přelomu 19. a 20. století s přihlédnutím k dřívější sběratelské práci v dané oblasti reprezentované především B. Němcovou. K tomu jsou uvedeny základní informace o národopisné oblasti Chodsko. Autoři, o nichž se zde pojednává, publikovali své poznatky v etnologickém časopise Čeňka Zíbrta Český lid, který vycházel v letech 1892 – 1914 a potom od roku 1924 až do Zíbrtovy smrti roku 1932. 
Odkaz na zdroj

PDF soubor ke stažení


Masopustní zvyky Chodska se zaměřením na Postřekov
Jana Antošová, 2016

Bakalářská práce 
Práce se zaměřuje na masopustní zvyky v oblasti Chodska. Je rozdělena do šesti kapitol. Popisuji masopust obecně, zmiňuji jeho původ a obvyklý průběh. Další kapitola obsahuje nástin historie Chodska, jeho rozdělení a také popis tamního kroje. Následně je zde vylíčeno masopustní veselí v dřívější i současné době v obcích Mrákov a Luženičky. Poslední kapitola je věnována oslavám masopustu v největší chodské vsi Postřekov, které jsou specifické svým pětidenním trváním. Jsou zde popsány zvyky jednotlivých dnů a jejich průběh.
Odkaz na zdroj

PDF soubor ke stažení


Skladba obyvatelstva, rodin a domácností na Chodsku na konci 19. století
Barbora Oplatková, 2017
Diplomová práce 
Práce je historicko - demografickou sondou do života na Chodsku ve druhé polovině 19. století. Hlavním cílem je porovnat skladbu obyvatelstva, rodin a domácností během zvolených let. Vybrána byla data za roky 1869, 1880, 1890 a 1900, kdy na území českých zemí probíhala první moderní sčítání lidu. Pomocí metod historické demografie, demografické analýzy a statistiky byly analyzovány odděleně obyvatelé, rodiny a domácnosti.
Odkaz na zdroj
PDF soubor ke stažení


Rozbor nářečních prvků v současné chodské mluvě a v díle J. Š. Baara 
Bc. Jana Jindrová2016
Diplomová práce 
Předkládaná diplomová práce vychází z bakalářské práce Chodské nářečí ve třech generacích. Rozšiřuje poznání chodského nářečí o jeho stylizovanou podobu v díle Jindřicha Šimona Baara a také v současných uměleckých textech. Základ práce tvoří komparace současné mluvené podoby nářečí s podobou nářečí v 50. letech a také komparace stylizovaného nářečí v Baarových knihách se stylizací dnešní. Cílem je prozkoumat vývoj chodského dialektu ve stylizované podobě i v podobě mluvené. Práce staví na hypotéze pomalu stírajícího se nářečí ve všech oblastech a hledá pro ni důkazy. Základ pro teoretickou část tvoří poznatky o Jindřichu Šimonu Baarovi, jeho životě a díle. Dále dosavadní znalosti o nářečí obecně a o jihozápadočeské podskupině se zaměřením na úsek chodský. Nezanedbatelná je rovněž část věnovaná stylizaci textu. V praktické části jsou komparovány Baarovy stylizované nářeční prvky s nářeční stylizací v uměleckých dílech od roku 1990. Dále jsou porovnávány prvky v nahrávkách od nynějších mluvčích se záznamy mluveného projevu z archivu Jindřicha Jindřicha. 
Odkaz na zdroj
PDF soubor ke stažení


Chodské nářečí ve třech generacích
Jana Jindrová2013
Bakalářská práce 
Tato bakalářská práce spadá do oboru dialektologie. Cílem práce je zhodnotit jak a jestli se v běžné mluvě místních obyvatel objevují nářeční prvky. Budu pracovat se třemi generacemi místních rodáků a nahrávat a nimi rozhovory. Nejprve popíši nářečí obecně, jeho rozdělení a pak se zaměřím konkrétně na nářečí chodské. Částí práce se stane také nástin historie Chodů. V praktické části nalezneme výsledky výzkumu a v příloze mapy a přepis rozhovorů. Výzkum bude prováděn dialogickou metodou se třemi generacemi.  
Odkaz na zdroj
PDF soubor ke stažení


 

 
 


Poslední fotografie



sledujte nás


Statistiky

Online: 24
Celkem: 715034
Měsíc: 24014
Den: 1221