Hyršov
Hyršov nedaleko Všerub je poprvé uváděn v písemných pramenech až v roce 1676.
V roce 1890 zde bylo uváděno 45 domů, ve kterých žilo 15 Čechů a 218 Němců. Podle sčítání lidu ze dne 1. 12. 1930 zde bylo 47 domů, kde žilo 322 Němců.
Ve středu vsi stojí kostel Dobrého Pastýře, který nechal v letech 1830 - 1832 vystavět zdejší rodák Ondřej Schmidtpeter.
Kostel byl vybudován na místě starší šestiboké kaple z roku 1750. Ve svatostánku je pod prostým náhrobníkem pochován i jeho zakladatel Schmidtpeter, který v obchodování s draným peřím nashromáždil velký majetek. Pěšky procestoval všechny státy Habsburské monarchie i Německa a na jeho poutavá vyprávění z cest čekal vždy celý Hyršov. Nikdy se neoženil a veškeré finanční prostředky věnoval na zvelebení obce. Mimo kostela založil ve vsi špitál, faru se zahradou i hřbitov s obydlím pro hrobaře.
Na návsi při kostele byla vybudována mohutná patrová budova bývalého klášteříku Školských sester De Notre Dame. Řád, který měl pečovat především o postižené děti, byl do Čech uveden v roce 1848 a první místo získal právě v Hyršově. Na místním hřbitově je zachován společný hrob sester De Notre Dame, kde jsou vedle představené J. Posltové (+1923) pochovány sestry N. Zipperová a B. Schneiderová.
Za návštěvu stojí samotný hřbitůvek, na kterém je zachováno množství starých náhrobků s litinovými kříži.
© Alexej Petrašovský
Zdroj:
Domažlicko a Kdyňsko; PROCHÁZKA Zdeněk; 1996